Urtiker (Kurdeşen)

sad_web C

ilt hem dışarıdan temas eden maddelere karşı vücudumuzu korur hem de iç organlardaki en ufak alerjik ve hassasiyet durumunu bize işaret olarak belirtir. Cildin yapısına uymayan, alerji yapan bir maddeyle karşılaşması durumunda öncelikle göstereceği ilk reaksiyon birdenbire başlayan kaşıntı ve kızarıklık olacaktır. En sık görülen durum elde yüzde olan kaşıntı ve kızarıklıklardır. Bazı reaksiyonlar gıdalar kana karıştıktan sonra besin alerjisi şeklinde olur. Bu durumda sadece el yüz değil vücudun her yerinde olmaya meyilli bir reaksiyon ortaya çıkar. Dudak ve dil şişebilir.

Bazı alerjilerde etkeni kişi tespit eder ve kısa sürede ilaç tedavisiyle ortadan kaldırılır. Bazı alerjiler yıllar boyunca maruz kaldığımız maddelerin birikici etkisiyle ortaya çıkar. Bu durum ağızdan alınan veya deriye temas eden bir maddeye karşı olabilir. Böyle zamanlarda reaksiyonun ne zaman ortaya çıkacağı belli olmaz. Tedavisi zordur. Alerji testleriyle gıda testleriyle sebeb bulunmaya çalışılır.

Alerji ve Kurdeşen Nasıl Ayrılır?
  • Alerjik durumlarda genelde antihistaminik tedavi kısa sürede yanıt verir. Kişi tespit ettiği maddeden uzak durursa sorun yaşamaz.
  • Ürtikerde sebep bulmak çok kolay değildir. Hemen baskılama tedavisi yapılır. İyileşme sağlandıktan birkaç hafta sonra tetkiklere bakılır.
  • Ürtikerde 1-2 saatte yer değiştiren şişme ve kızarıklıklar vardır. Alerjiler genelde aynı noktada kalır.
  • Ürtikerin stresle bağlantısı çok fazladır. Halk arasında Kurdeşen Dökmek terimi ürtiker için kullanılır.
  • Ürtiker dermatolojinin acil olarak takibe aldığı  hastalıklarının başında gelir. Aslında tüm vücudun damar sistemi genişleyerek reaksiyona katıldığı için sistemik yaklaşım önemlidir. Boğazda şişme hayati risk taşır.
  • Deriye temas eden kokulu sabun ve losyonlar, çilek, bal, yumurta, baharatlı katkılı gıdalardan alerjik zamanlarda kaçınmak gerekir.
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail