Hamilelik Dönemi Deri Sorunlarının Tedavisi

hamile_web H

amilelik dönemi sırasında hormonal dengedeki değişiklikler nedeniyle en sık güneş gören yerlerde, yüzde maske şeklinde kahverengi lekeler olmaya başlar. Bazen doğum sonrasında bir kısmı gerilese de çoğu kalır. Bu lekeler tedavi edilmezse ömür boyu kalıcı hale geçebilir. Gebelik lekesinin tedavisi için öncelikle WOOD lambasıyla derinlik ve yüzeyselliği kontrol edilir. Lekeler yüzeysel ise seanslar halinde peeling işlemi ve PRP başlanır. Gece kremleri ve gündüz güneş koruyucuları kullanmak gerekir.

Ayrıca gebelik döneminde karın ve bacaklarda çatlaklar oluşabilir. Bu çatlakların oluşmasını ilk dönemden itibaren kullanılacak nemlendirici losyonlarla en aza indirmek mümkündür. Yine de çatlaklar olduysa mümkün olduğunca erken dönemde tedaviye başlamak gerekir. Çatlaklar kırmızı- mor olduğu dönemde dermaroller- ilaç uygulanması veya fraksiyonel laser seanslar şeklinde yapılır. Mezoterapi seanslara eklenir.

Çatlaklar ve lekelerin tedavisi doğumdan sonra mümkün olduğunca erken başlanmalıdır. Tercihen sonbahar ve kış ayları tedavi dönemidir.

hamilelik cilt
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail