Çocukluk Döneminde Sıklıkla Görülen Deri Sorunları

bebek_web Ç

ocukluk döneminde ciltte sıklıkla çocukluk dönemi ateşli hastalıklarına eşlik eden deri sorunları görülür. Viral, bakteriyel, mantara bağlı enfeksiyonlar sıkça deriyi tutar. Yanakları tutan ve arada hafif ateşlenme atakları gösteren durum 5. Hastalık olarak adlandırılır.

Gövdede serpinti şeklinde kızarıklıklar yapıp kaşınan hastalıklarda  kızamık, kızıl gibi enfeksiyonlar ayrıca genelde alerjik durumla tetiklenen ürtiker düşünülür.

Halka veya daire şeklinde, üzeri pullu ve kaşıntılı durumlar mantar enfeksiyonu olabilir. Ellerde ayak tabanlarında bazen yüzde görülen deri renginde kabarıklıklar Viral siğildir.

Herhangi bir enfeksiyon etkeni olmaksızın yanaklarda, kol ve bacak kıvrımlarında geçmeyen kızarıklık ve kaşıntılı alanlar Atopi adı verilen ilerde ekzemaya dönebilen aşırı hassasiyet alanlarıdır.

Çocuğunuzun Sağlıklı Bir Cilde Sahip Olması İçin
  • Çocuk cildi erişkin cildi gibi yağ salgılayamaz ve incedir. Her gün banyo yapılırsa deri incelir, koruyucu yağ dengesi bozulur. Bu nedenle çocuk her gün sabunlanarak yıkanmamalıdır.
  • Hijyenik olma düşüncesiyle her gün antibakteriyel sabunla el ve yüz yıkanırsa koruyucu flora bakterilerinin dengesi bulunacağı için hastalık yapıcı etkenler daha kolay yerleşir.
  • Bazı çocukluk çağı hastalıklarında görülen deri döküntülerinin bakımı ve pansumanı iyi yapılmazsa kalıcı iz bırakabilir. Suçiçeği bunun başında gelir.
  • Güneşten korunma konusu erişkin yaşlarda görülen deri kanserinden korunmak için bu yaşlarda önemlidir. Çocuğa gerek kıyafetle gerekse güneş koruyucu kremle cildini koruması gerekliği mutlaka öğretilmelidir.
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail