Benler ve Deri (Cilt) Kanserleri

Benler ve Deri (Cilt) Kanserleri

Benler ve Deri (Cilt) Kanserleri

B

enler cildimizin melanosit adı verilen renk verici hücrelerinden köken alan yapılardır. Yapısal özellikleri açısından tamamen masum ya da riskli olabilirler. Basit benler hemen hemen herkesin cildinde olan sayıları 50 ye kadar çıkabilen deri renginde veya kahverengimsi 3-5 mm çapında oluşumlardır. Güneş gören yerlerde daha yoğun yerleşirler. Genelde kanama kopma ağrı gibi bulguları olmazsa risk yaratmazlar. Bir kısmı bebeklik döneminden itibaren vardır.

Benler ve Deri (Cilt) Kanserleri

Displastik benler; genelde 5 mm ve üzeri ebatta, sınırları düzensiz, kırmızı kahverengi gibi alacalı renklerdedir. Vücudun her yerinde olabilir. Dermatolog tarafından mutlaka aletle bakılıp değerlendirildikten sonra riskliyse takip edilmelidir.

Melanom; deri kanserlerinin içinde en riskli olanıdır. Bazen displastik nevüslerden bazen de kendiliğinden ortaya çıkar. Ben gibi görünür ama renkte farklı alanlar ve yapısında kabarıklık, pütürlenme gibi yapılar bazen kanama olabilir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) herkesin ayda bir defa kuvvetli ışık altında aynayla saçlı deriden başlayıp ayak parmak arasına kadar tüm cildi muayene etmesini önerir. Kişinin renk veya şekil bozukluğu gösteren veya yeni ortaya çıktığını fark ettiği benlerini dermatoloğa göstermesi çok önemlidir. – Uzm. Dr. Vildan Şengöz
Bunlara Dikkat Edin
  1. Vücudunuzda çok sayıda ben varsa mutlaka en azından bir defa dermatoloğa görünmelisiniz

  2. Ben sayısı 50 den fazlaysa yılda bir defa rutin dermatolog muayenesi olmalıdır

  3. Doktor tarafından tespit edilen ve yapısı bozulan ben varsa mutlaka hekimin önerdiği şekilde takipler gerekir

  4. Benlerin ortaya çıkmasında genetik yapı kadar önemli olan konu UV maruziyetidir. Bu nedenle bebeklik döneminden itibaren UV den korunma deri kanseri olasılığını en aza indirir

  5. Benler ve deri kanserinin  ortaya çıkması bulaşıcı değildir

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail