Akne Sivilce Tedavisi

Akne Sivilce

Akne Sivilce

E

rgenlik döneminde daha sık görülen derinin yağ bezlerinden kaynaklanan bir hastalıktır. Akneler en sık yüz, sırt ve göğsü tutar. Sadece aşırı yağlanma ve kızarıklık yapan kabarıklıklar veya kara noktalar şeklinde görülebilir. Ağır durumlarda ağrılı çıbanlar yıllarca devam edebilir.

Genetik yatkınlık aknelerin sivilcelerin ortaya çıkmasında önemlidir. Bazen yanlış kozmetik veya bakım ürünü kullanmak da cildin yağ dengesini bozacağı için aknelenmeye sebep olabilir.

Sıklıkla karşılaşmasak da yumurtalık kistleri kadında akne yapabilir. Bu durum genelde ergenlik döneminden farklı yaşlarda akneyle kendini gösterir.

Nadiren bazı ilaçlar veya ameliyatlardan sonra akne sivilce ortaya çıkabilir. Akne sivilce, doktor tarafından evresine göre tedavi edilmelidir. Tedavide evreye ve kişinin cilt yapısına göre bazen krem bazen hap bazen sadece dermo-kozmetik bakım önerisi verilir.

Akne tedavisinde iyileşme süresi  genetik yapıya paraleldir. Bu iyileşme süresini hekim önceden bilemez. Tedaviye sabırla gerekirse aylarca devam etmek şarttır. – Uzm. Dr. Vildan Şengöz
Akne- Sivilce Önlemek için Bunlardan Uzak Durun
  1. Yüzünüzü yıkayın

  2. Cilt doktoruna görünün

  3. Sivilce veya siyah noktalarınızı sıkmayın

  4.  Çikolata, asitli içecek, kızartma ve şekerli karbonhidratlı gıdaları tüketirken dikkat edin

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail