Akne İzi Tedavisi

Akne İzi Tedavisi

Akne İzi Tedavisi

A

kne, özellikle ergenlik döneminde görülmesine rağmen 30 lu yaşlardan sonra da sorun olabilmektedir. Akne iyileştikten sonra deride iz bıraktıysa erken dönemde tedavi edilmesi şarttır. Akne izleri aslında ilaç tedavisi sırasında biraz başlar. Ancak asıl tedavi aktif çıkışlar durdurulduktan sonra başlar. Eğer derinin altında hala çıkmaya çalışan kabarıklıklar varsa iz tedavisine başladığımızda buraların kabarması söz konusu olacaktır.

Akne İzi Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
  • Akne tedavisi sırasında yüz ne kadar az ellenirse, sıkma işlemi yapılmazsa iz tedavisi o kadar kısa sürede yanıt verir. Sürekli ellenen veya sıkılan akneler derin çukur şeklinde iz bırakmaya meyillidir.
  • En kolay iz tedavisi leke gibi olan lezyonlar için geçerlidir. Bu durumda gece kremler, gündüz güneş koruyucular kullanılması gerekir. Doktor tarafından belirlenen sıklıkta peeling veya lazer uygulaması yapılır.
  • Tedaviye en yavaş yanıtı verenler delik ve çukur şeklinde olan izlerdir. Bu alanların zaman zaman dermaroller veya laserle tekrar hasarlanıp taze derinin gelmesi için soyma işleminin yapılması gerekebilir.
  • Onarım hızını arttırmak için PRP veya mezoterapiden faydalanılabilir. Yapılan çalışmalar Vit E nin iyileşmeyi ve onarımı hızlandırdığını göstermiştir.
  • Bazı lekeler koyu kahverengi morumsu alanlar şeklinde olabilir. Hem bunlarda hem de diğer izlerin tedavisinde her gün güneş koruyucu kullanmak gereklidir.
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail